contact_form - en to it_IT translation catalogue (68 entries)

en: Name:
it_IT: Nome:

en: Email Address:
it_IT: Indirizzo e-mail:

en: Phone number:
it_IT: Numero di telefono:

en: Subject:
it_IT: Oggetto:

en: Message:
it_IT: Messaggio:

en: Send me a copy
it_IT: Inviami una copia

en: Submit
it_IT: Invia

en: Your name is required.
it_IT: Il nome è obbligatorio

en: A valid email address is required.
it_IT: È richiesto un indirizzo e-mail valido.

en: Phone number is required.
it_IT: Il numero di telefono è obbligatorio

en: Subject is required.
it_IT: L'oggetto è obbligatorio

en: Message text is required.
it_IT: Il campo messaggio è obbligatorio

en: File format is not valid.
it_IT: L'attachment non è corretto

en: Please fill out the CAPTCHA.
it_IT: Completa il CAPTCHA

en: Please make corrections below and try again.
it_IT: Controlla i dati del modulo e riprova!

en: Thank you for contacting us.
it_IT: Grazie per averci contattato.

en: If the 'Redirect to page' option is selected then the URL field should be in the following format
it_IT: se l'opzione 'Reindirizza a pagina' è impostata, allora il campo URL deve essere nel seguente formato

en: Such user does not exist. Settings are not saved.
it_IT: L'utente indicato non esiste. Le opzioni non sono state salvate.

en: Please enter a valid email address in the 'FROM' field. Settings are not saved.
it_IT: Perfavore inserisci una e-mail corretta nel campo 'DA'. Opzioni non salvate.

en: Settings
it_IT: Settaggi

en: If you would like to add the Contact Form to your website, just copy and paste this shortcode to your post or page or widget:
it_IT: Se vuoi aggiungere un Contact Form al tuo sito, copia e incolla questo shortcode nei tuoi post o nelle tue pagine o widget:

en: If you leave the fields empty, the messages will be sent to the email address specified during registration.
it_IT: Se le informazioni nei campi sottostanti sono vuote allora il messaggio sarà inviato ad un indirizzo che è stato specificato durante la fase di registrazione.

en: The user's email address:
it_IT: Utilizza l'e-mail dell'utente wordpress:

en: Create a username
it_IT: Seleziona nome utente

en: Enter a username of the person who should get the messages from the contact form.
it_IT: Imposta il nome dell'utente che riceverà i messaggi da un contact form.

en: Use this email address:
it_IT: Utilizza questa e-mail:

en: Enter the email address you want the messages forwarded to.
it_IT: Imposta una e-mail che verrà utilizzata per ricevere i messaggi.

en: Additional options
it_IT: Impostazioni aggiuntive

en: What to use?
it_IT: Cosa utilizzare?

en: You can use the wp_mail function for mailing
it_IT: Per inviare e-mail puoi utilizzare la funzione wp_mail

en: To send mail you can use the php mail function
it_IT: Per inviare e-mail puoi utilizzare la funzione mail di php

en: The email address of the user who fills the form will be used in the field 'From'.
it_IT: L'indirizzo e-mail dell'utente che compila il form verrà usato nel campo 'DA'

en: This email address will be used in the 'From' field.
it_IT: Questo indirizzo e-mail verrà utilizzato nel campo 'DA'

en: Name
it_IT: Nome

en: Email Address
it_IT: Indirizzo e-mail

en: Subject
it_IT: Oggetto

en: Message
it_IT: Messaggio

en: Users can attach the following file formats
it_IT: Gli utenti possono allegare i files nei seguenti tipi

en: Display additional info in the email
it_IT: Visualizza informazioni aggiuntive nella e-mail

en: Sent from (ip address)
it_IT: Inviato da (indirizzi IP)

en: Date/Time
it_IT: Data/Ora

en: Sent from (referer)
it_IT: Da (referente)

en: Using (user agent)
it_IT: Utilizza (user agent)

en: Language settings for the field names in the form
it_IT: Impostazione della lingua per i nomi dei campi del form

en: Add a language
it_IT: Aggiungi un linguaggio

en: Change the names of the contact form fields and error messages
it_IT: Modifica le etichette dei campi del contact form

en: English
it_IT: Inglese

en: Error message for the Name field
it_IT: Messaggio d'errore per il campo Nome

en: Error message for the Email field
it_IT: Messaggio d'errore per il campo e-mail

en: Error message for the Phone field
it_IT: Messaggio d'errore per il campo Telefono

en: Error message for the Subject field
it_IT: Messaggio d'errore per il campo Soggetto

en: Error message for the Message field
it_IT: Messaggio d'errore per il campo Testo del Messaggio

en: Error message for the Captcha field
it_IT: Messaggio d'errore per il campo Captcha

en: Error message for the whole form
it_IT: Messaggio d'errore per l'intero modulo

en: Use shortcode
it_IT: usa lo shortcode

en: for this language
it_IT: per questa lingua

en: Action after email is sent
it_IT: Azione successiva all'invio dell'e-mail

en: Display text
it_IT: Visualizza il testo

en: Text
it_IT: Testo

en: Redirect to the page
it_IT: Reindirizza alla pagina

en: Save Changes
it_IT: Salva le modifiche

en: Sorry, email message could not be delivered.
it_IT: Spiacenti, la tua e-mail non può essere consegnata al momento.

en: Email
it_IT: e-mail

en: Phone
it_IT: Telefono

en: Site
it_IT: Sito

en: If you can see this MIME, it means that the MIME type is not supported by your email client!
it_IT: Se puoi visualizzare questo MIME il tuo client non supporta i MIME types!

en: Support
it_IT: Supporto

en: Are you sure that you want to delete this language data?
it_IT: Sei sicuro di voler cancellare questo linguaggio?
